Poklady Považia – Butkov, Skalka, Trenčín Dubnica a Orlové 7.6.2025

Cena na osobu:

25,50 

PROGRAM:
Odchod zo Žiliny o 8,00 hod.. Našou prvou zastávkou bude hora Butkov, prehliadka jedného z najmladších pútnických miest Slovenska. Tu, na 11. etáži lomu zaznelo 9. júla 2012 nezvyčajné posolstvo: „Postavte na tejto hore kríž!“ Novopostavený monumentálny kríž spolu so skalou, v ktorej je ukotvený, meria 12 metrov. V srdci kríža sú umiestnené vzácne relikvie dreva Svätého kríža. Slávnosť požehnania kríža sa konala 14. septembra 2013 za účasti pátra Eliasa Vellu, známeho exorcistu z Malty, prítomní boli aj ďalší kňazi a asi 150 veriacich. O niekoľko mesiacov neskôr bol na hore Butkov požehnaný pamätník pápeža sv. Jána Pavla II. Hlavným celebrantom svätej omše, 21. júna 2014, bol Stanislaw kardinál Dziwisz z Krakova za prítomnosti žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa a asi 30 kňazov zo Slovenska a Poľska. Výnimočný je aj pamätník sv. sestry Faustíny, Kaplnka Božieho milosrdenstva, Krížová cesta a Mariánsky areál so sochou Panny Márie.

Našou druhou zastávkou bude Kláštor Veľká Skalka a takého miesto len tak ľahko nenájdete. Najstaršie pútnické miesto na Slovensku, vytesané do skaly s podzemnými chodbami, jaskyňou je naozaj jedinečné a trojpodlažnú kaplnku nemáme nikde inde na Slovensku. Vybudovaný bol pravdepodobne v 12. st., už v roku 1224 je označovaný ako sídlo benediktínskeho opátstva. Práve toto opátstvo založil biskup na pamiatku pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika. Tí osídlili toto miesto a postupne ho budovali, pričom pomáhali ľuďom naokolo a učili ich rôznym remeslám a mravom. Podľa povesti práve Beňadika zavraždili lúpežní zbojníci, ktorí si mysleli, že v jaskynnom systéme musí uchovávať poklad.
Žiadny však nenašli. Podľa povesti je v jaskyni odtlačok ruky svätého Beňadika, pred ktorým sa pri úteku pred zlodejmi otvorila skala. Ten však zapochyboval, a tak sa skala zatvorila. Toto rozhodnutie ho stálo život Každopádne biskup nechal na počesť svätých mužov vybudovať kláštor, ktorý sa stal duchovným centrom Považia. Vpád turkov rozvoj kláštora pozastavil, následne prišli husitské povstania. V roku 1528 ho dobyl generál Katzianer a benediktínov rozohnal. Kláštor začal striedať majiteľov a chradnúť. To, čo ostalo sa pokúsili zachrániť jezuiti, ktorí prišli v roku 1645 a vybudovali toto miesto odznova. Avšak zrušenie rehole jezuitov malo za následok koniec slávy Kláštoru Veľká Skalka. Začal pustnúť a rozpadať sa. Na Malej Skalke je dvojvežový románsky kostolík, oproti v lese krížová cesta. Obidve pamiatky spája náučný chodník, dlhý cca 2,2 km, vedie cez les.

Navštívime aj Trenčín, Európske mesto kultúry 2026, kaštieľ v Dubnici nad Váhom, sídlo významného magnátskeho rodu Ilešházi – 16 miestností a Grottu s vyhliadkovou vežou. Našou poslednou zastávkou bude veľkolepý kaštieľ Orlové, ktorý sa viaže s históriou Považského hradu a šľachtických sídel v Považskom Podhradí už od 16. st. Počas prehliadky sa dozviete viac o Žigmundovi Balašovi III. a jeho rodinnom živote.

Súčasťou výkladu sú aj zaujímavosti o prestavbe, minulých majiteľoch a jeho využitie v období Československa.

Návrat do Žiliny

V cene je doprava autobusom, prehliadky so sprievodcom CK
Možný príplatok: vstupenky
Kolektív - cena je kalkulovaná s odchodom zo Žiliny, pri odchode z iného miesta cenu upravíme podľa počtu km

Predbežná kalkulácia